Home CONTACT INFO REGISTRATIONS RESULTS

2011 Results

50 Mile
Place BIB#           AGE        
1 47 Ken Niemimaa male Pickering Ontario 39 2:50 6:07 9:05 Overall 50 Mile Male
2 9 Laurie McGrath female Baden Ontario 43 3:03 6:49 10:35 Overall 50 Mile Female
3 2 Chris Miller male Ajax Ontario 34 3:20 7:46 10.49 1st Place 40 & under
. 3 Doreen Hoffman female Grosse Pointe Park Michigan 50 4:05   DNF  
. 4 Bruce Smith male Burlington Ontario 50 4:02 8:35 DNF  
. 5 Tom Wronecki male Toronto Ontario 31 3:53 7:58 DNF  
. 6 Alastair Taylor male Pickering Ontario 54 3:55 9:22 DNF  
. 7 Diane Chesla female St Catharines Ontario 45 4:21   DNF  
. 8 Jim Morrison male Thornhill Ontario 52 3:52 8:53 DNF  
. 10 Ron Gehl male Kitchener Ontario 63 3:53 9:05 DNF  
. 11 Steven Parke male Kitchener Ontario 45 3:41   DNF  
. 12 Sean Kehoe male Kingston Ontario 23 3:28 7:44 DNF  
. 13 Todd Mickolwin male Richmond Hill Ontario 43 3:13 7:44 DNF  
. 14 Andrew Heij male Kitchener Ontario 30 3:50   DNF  
. 15 Steve Beach male Richmond Hill Ontario 53 3:50 8:27 DNF  
. 16 Chris Mcpeake male Toronto Ontario 43 3:02 8:17 DNF  
. 17 Paul Chenery male Toronto Ontario 54 3:42 DNF DNF  
. 18 Jack Judge male Kingston Ontario 60 5:06 DNF DNF  
. 19 Kinga Miklos female Toronto Ontario 35 3:50 7:22 DNF  
. 22 Gerry Arbour male Mississauga Ontario 55 3:51 DNF DNF  
. 23 Maryka Hladki female Newmarket Ontario 37 4:21   DNF  
. 24 Eric Deshaies male Gatineau Quebec 37 2:56 DNF DNF  
. 26 Jocelyn Briggs female Brooklin Ontario 35 4:10   DNF  
. 27 Keegan Mackenzie female Toronto Ontario 27 4:10   DNF  
. 29 Gina Dhaliwal female Mississauga Ontario 26 3:41 8:24 DNF  
. 30 Patrick Campbell male Waterdown Ontario 50 3:11 7:18 DNF  
. 31 Theresa McGrath female Kitchener Ontario 41 3:47 8:32 DNF  
. 32 Patrick Singh male Uxbridge Ontario 52 4:21 DNF DNF  
. 33 Kristin Zazelenchuk female Sudbury Ontario 28 4:13 8:19 DNF  
. 35 Peter Suomela male Kanata Ontario 61 4:35 11:00 DNF  
. 36 Paul Hennick male Toronto Ontario 60 3:35 DNF DNF  
. 38 Alan Murphy male Saginaw Michigan 25 3:52 7:55 DNF  
. 40 Sandi Stiel female Toronto Ontario 48   DNF DNF  
. 41 Ricky Mcrobert male Whitby Ontario 56 4:37 DNF DNF  
. 42 Alex Lalonde male Kitchener Ontario 27 3:33 DNF DNF  
. 44 Richard McCabe male Gatineau Quebec 42 3:39 7:26 DNF  
. 45 Marko Forsell male Kokkola Findland 40 4:14 DNF DNF  
. 46 Gailanne Joachim female Mississauga Ontario 35 4:26 DNF DNF  
. 48 Jack Kilislian male Toronto Ontario 41 4:01   DNF  
. 49 Don  Graham male     51 4:27   DNF  
. 1 Robin Ashton female London Ontario 36 DNS DNS DNS  
. 25 Valentina Chumak female Brampton Ontario 45 DNS DNS DNS  
. 34 Terry Cowal male White Lake Ontario 49 DNS DNS DNS  
. 37 Scott Douglas male Kitchener Ontario 46 DNS DNS DNS  
. 39 David Reid male Toronto Ontario 52 DNS DNS DNS  
. 43 Oliver Fisher male Eagle Lake Ontario 45 DNS DNS DNS  
52kms
1 159 Derrick Spafford male Yarker Ontario 45 2:59 5:37   Overall 52km Male 
2 164 Adam Burnett male Thornhill Ontario 38 2:53 5:43   1st Place Male 40 & under
3 158 Dale Draaistra male Brantford Ontario 35 2:54 5:47    
4 102 Patrick Kelly male Ottawa Ontario 48 2:52 5:51   1st Place Male over 40
5 103 Carlos Vicens male Toronto Ontario 37 2:59 6:03    
6 156 Chris Duke male Guelph Ontario 45 3:08 6:16    
7 145 Ken Arnott male Newmarket Ontario 48 3:03 6:18    
8 147 Christy Gombay male Peterborough Ontario 50 3:33 6:18    
9 121 David Bohn male Kanata Ontario 50 3:07 6:19    
10 111 Matthew Jarrett male Belleville Ontario 31 3:34 6:24    
11 108 Lisa Van Wolde female Innisfil Ontario 36 3:16 6:25   Overall 52km female 
12 161 Terry Jarrell male Stoney Creek Ontario 50   6:30    
13 130 Brian Lauzon male Peterborough Ontario 50 3:14 6:33    
14 109 Armando Bajares male Montreal Quebec 35 3:17 6:46    
15 149 Paul Hallinan male Toronto Ontario 46 6:04 6:46    
16 127 Stephan Miklos male Toronto Ontario 41 3:32 6:49    
17 125 Rich Darke male Ancaster Ontario 41 3:16 6:50    
18 120 Keith Lascelles male Barrie Ontario 50 3:22 6:51    
19 112 Cathy Gallagher female Georgetown Ontario 40 3:28 6:57   1st place female 40 & under
20 155 Tim Westaway male Sarnia Ontario 55 3:32 7:23    
21 154 Heather Forster female Everett Ontario 46 3:43 7:30   1st place female over 40
22 148 Jeff Williams male Beaverton Ontario 40 3:27 7:31    
23 129 Deborah Sheppard-lancia female Barrie Ontario 47 4:00 7:43    
24 123 Jean Begin male Toronto Ontario 47 3:59 7:54    
25 140 David Foscarini male Toronto Ontario 53 3:42 7:56    
26 122 Debbie Vanderwal female Mount Albert Ontario 51 4:02 7:59    
27 124 Greg Dunn male Whitby Ontario 40 3:53 8:18    
28 131 Chris Baker male Etobicoke Ontario 39 3:53 8:18    
29 166 Tammy Sieminowski female Toronto Ontario 42 2:45 9:18    
30 152 Marcel Boucher male Angus Ontario 39 4:27 9:36    
31 134 Joe Cleary male Georgetown Ontario 70 5:42 11:49    
  100 Patty Van Liefland female Georgetown Ontario 46 4:09 DNF    
  104 Brooke Rosenfeld female Toronto Ontario 30 5:17 DNF    
  106 Christine Lallier female Laval Quebec 40 4:15 DNF    
  110 Chris Battaglia male Barrie Ontario 53 4:20 DNF    
  113 David Collins male Burlington Ontario 58 4:04 DNF    
  114 Sara Blanchett female Kitchener Ontario 33   DNF    
  115 Heather Heij female Kitchener Ontario 30   DNF    
  116 Helen Malmberg female Toronto Ontario 64 5:50 DNF    
  117 Dave Rutherford male Waterloo Ontario 46 2:58 DNF    
  118 Shannon Brown female Whitby Ontario 43 4:06 DNF    
  119 Christopher Phillips male Milton Ontario 32   DNF    
  126 Colin Arnott male Whitby Ontario 53 3:49 DNF    
  132 Michael Sims male Ottawa Ontario 45 4:02 DNF    
  133 Adi Shnall female Thornhill Ontario 47 4:21 DNF    
  135 Susie Sue female North York Ontario 42 4:36 DNF    
  136 Hans Maier male Stouffville Ontario 72 4:57 DNF    
  139 Jason Elson male Sudbury Ontario 34 3:40 DNF    
  143 Chetan Mishra male Toronto Ontario 32 3:45 DNF    
  144 Peter Gorham male Whitby Ontario 56 4:10 DNF    
  146 Liisa Jewczyk female Sharon Ontario 40 4:36 DNF    
  153 James Whalan male Toronto Ontario 49 3:45 DNF    
  157 Jeff Cooper male Toronto Ontario 56 3:47 DNF    
  160 Russell Bilodeau male Oakville Ontario 59   DNF    
  162 Aimee Runge female Milton Ontario 44 3:39 DNF    
  163 Paul Brazeau male Pickering Ontario 40 3:53 DNF    
  165 Lisa Leskien female Cambridge Ontario 30 3:57 DNF    
  167 Ken Moon male Lisle Ontario 45 5:26 DNF    
  101 Kristine Burdzy female Toronto Ontario 29 DNS DNS    
  105 John Sard male Pickering Ontario 42 DNS DNS    
  107 Christian Taylor male Rigaud Quebec 38 DNS DNS    
  128 Bernadette Quemerais female Milton Ontario 48 DNS DNS    
  137 Chtistine Lundvall female Toronto Ontario 47 DNS DNS    
  138 Christian Taylor male Joly Quebec 38 DNS DNS    
  141 Timothy Collins male St. Catharines Ontario 28 DNS DNS    
  142 Jennifer-anne Meneray female London Ontario 35 DNS DNS    
29kms
1 241 Mike Tickner male Kitchener Ontario 37 2:43     Overall 29km Male
2 244 Manuel Saumon male Mississauga Ontario 43 2:50     3rd place male over 40
3 252 Bill Wheeler male London Ontario 56 2:53      
4 247 Martyn Oram male Ajax Ontario 44 2:56      
5 229 Blair Evans male Kitchener Ontario 25 2:59     3rd place male 40 & under
6 226 George  Aitkin male Cambridge Ontario 58 3:07      
7 264 Jonathan Black male Willowdale Ontario 53 3:11      
8 207 Scott Sawyer male Pickering Ontario 49 3:16      
9 222 William Johnson male Hamilton Ontario 37 3:18      
10 208 Robert Ferraro male Toronto Ontario 42 3:22      
11 204 Andre Lapierre male Toronto Ontario 34 3:25      
12 240 John Mcalister male East York Ontario 37 3:26      
13 255 Dave Hitchon male Midhurst Ontario 44 3:30      
14 213 Stephen Bradshaw male Brampton Ontario 49 3:32      
15 221 Marie-claude Paquette female Whitby Ontario 41 3:34     Overall 29km Female
16 258 Matthew Pickard male Brantford Ontario 30 3:37      
17 245 Henri Ragetlie male St. Catharines Ontario 52 3:38      
18 225 John Gardener male Ajax Ontario 44 3:40      
19 253 Larabie Jocelyn male Gatineau Quebec 37 3:41      
20 200 Carey Arnott male Whitby Ontario 20 3:42      
21 234 Bert Geyer male Newmarket Ontario 38 3:42      
22 236 Sara Montgomery female Yarker Ontario 40 3:43     3rd place female 40 & under 
23 265 Brian Irving male Pickering Ontario 50 3:45      
24 235 Wanda Prochazka female Toronto Ontario 36 3:46      
25 201 Chris Doran male Georgetown Ontario 45 3:48      
26 209 Christine Boose female Windsor Ontario 51 3:48     3rd place female over 40
27 232 Justin Cruise male Toronto Ontario 24 3:57      
28 269 Elizabeth Lopez female Toronto Ontario 36 3:59      
29 243 Wanda Ferguson female Mississauga Ontario 49 4:01      
30 260 Danny Murphy male Ingersoll Ontario 40 4:04      
31 254 Sandy Johnson female Aurora Ontario 52 4:05      
32 233 Sally Heath female Waterloo Ontario 33 4:08      
33 210 Donna Mcbride female Claremont Ontario 54 4:20      
34 216 Ed Pozzebon male Richmond Hill Ontario 49 4:20      
35 217 Anne Hinks female Oshawa Ontario 50 4:20      
36 230 Art Vanden Enden male Oshawa Ontario 48 4:20      
37 257 Chris Smith male Oshawa Ontario 52 4:22      
38 231 Adam Macintosh male Pickering Ontario 26 4:27      
39 267 Mette Aarlev female Cobourg Ontario 50 4:27      
40 261 Reed Nelson male Toronto Ontario 52 4:28      
41 212 Nancy Mungall female Greenwood Ontario 54 4:33      
42 223 Bob Schwarz male Bradford Ontario 52 4:33      
43 228 Jennifer Mullen female Toronto Ontario 32 4:38      
44 206 Jennifer Bohle female Barrie Ontario 26 4:40      
45 250 Garry Bohle male Barrie Ontario 58 4:40      
46 251 Sherry Edwards female Barrie Ontario 52 4:40      
47 227 Eric Pelletier male Toronto Ontario 47 4:41      
48 266 Mary Bamford female Toronto Ontario 45 4:41      
49 249 Christa Baker female Etobicoke Ontario 34 4:44      
50 215 Liza Smith female Whitby Ontario 42 4:46      
51 205 Maureen Pecknold female Toronto Ontario 43 4:50      
52 211 Stephen Morgan male Whitby Ontario 48 4:54      
53 214 Paul Coburn male Richmond Hill Ontario 48 4:55      
54 246 James Culp male Port Perry Ontario 53 5:03      
55 239 Doug Roy male Bala Ontario 47 5:19      
56 262 Wendy Cormier female Brantford Ontario 52 5:27      
57 237 Kim Mcpeake female Toronto Ontario 43 6:16      
58 218 Jack Vossenberg male Whitby Ontario 50 6:47      
  202 Chaz Gill female Oakville Ontario 46 DNF      
  203 Dana Brooker female Oakville Ontario 45 DNF      
  220 Cynthia Vossenberg female Whitby Ontario 42 DNF      
  224 Nicole Gardener female Ajax Ontario 17 DNF      
  238 Jane Wright female Amherst Ontario 50 DNF      
  242 Justin Pozin male Toronto Ontario 30 DNF      
  259 Larry Gooder male London Ontario 56 DNF      
  263 Adam Montgomery male Virgil Ontario 28 DNF      
  268 Nestor Benavides male Toronto Ontario 44 DNF      
  219 Kate Sperry female Hampton Ontario 54 DNS      
  248 Neil Jefferson male Huntsville Ontario 55 DNS      
  256 Mark Mannering male Toronto Ontario 52 DNS